Maďarsko a Řím 2022

Maďarsko a Řím 2022, naše první dovolená bez psa, i když částečně se psem. Těsně před odjezdem nám zrušili zájezd do Anglie, Místo toho jsme se podívali do Maďarska na hrad Eger, kam jsme mohli i s Ariškou, pohybovali jsme se jen ve vnějším okruhu, ani nevím, jestli se dovnitř dalo se psem jít, ale kde je moc lidí, tam já se necpu, a to hlavně se psem. Nerada čekám ve frontě několik hodin, byli jsme se podívat také na Szomolyai kaptárkövek

. Ochutnali jsme jídlo v hradní restauraci a Ariška byla obdivovaná a hlazena dětmi i dospělými

V přírodní rezervaci najdeme největší počet kamenných věží v Bükkalji, obvykle kuželovitého tvaru, s tajemnými budkami vytesanými do stran lidmi z minulých epoch. Nejkrásnější úlové kameny v zemi lze navštívit formou nenáročné prohlídky.

Popis úlů

Na hranici Szomolya, nad Úlovým údolím, O účelu úlů z úlových kamenů, identitě jejich tvůrců a stáří chýší se zrodily četné legendy a vědecké teorie.

Jedním z populárních předpokladů bylo, že kameny ve tvaru úlu byly náhrobky, přičemž do výklenků byly umísťovány urny obsahující popel mrtvých, nebo také jakési modly okýnka na svíčky či samotné úly

A Nagy-völgy-tetői kilátó také jsme byli na této rozhledně, opravdu krásný výhled, a to i když jsem fotila ze spodu, byl tam trochu frmol, s Ariškou jsem vystoupala jen na první patro, druhé patro mi přišlo příliš strmé pro nás obě, i když ona to dolů zvládala lépe než já 😃 ach ty výšky.

Barlanglakások Szomolyán tady jsme se jen zastavili.

A na skoro poslední chvíli jsme si vymysleli výlet do Říma, kdy mě čekala premiéra, a to poprvé letět v letadle, Ariška tedy zůstala doma, my přijeli z Maďarska večer vybalili a zase zabalili a šli spát. Já nebudu lhát byla jsem strašně nervózní, výška a do toho se to ještě hýbe, letí to 😃 a měla jsem sedět daleko od Josefa, to pro mě na první let nebylo vůbec příjemné. Nakonec jsme našli ochotného člověka, který se se mnou vyměnil, jsem mu opravdu vděčná, hned byl ten zážitek snadněji vstřebatelný

a podruhé jsme seděli spolu a já seděla u okýnka, a to už jsem zvládla naprosto v pořádku, možná mi i sezení u okýnka pomohlo. Snažili jsme se toho projít co nejvíc, všude spousty lidí, a proto jsou fotky tak ořezané, takže Pantheon, ten je jasný, potom Colosseum, kde jsme šli i dovnitř a poslechli si například, že 90 % gladiátorů zápasy přežilo, popravy byly o odpolední přestávce na oběd a nebyly tak časté.

Že palec nahoru nic neznamená, zato palec do strany znamená smrt – jako podříznutí krku. Církev chtěla postavit kapli přímo uprostřed kolosea, že se tam teď dělá metro a proto jsou některé památky atd. Nechci vás nudit dlouhým příspěvkem. Samozřejmě jsme si koupili pizzu, nakonec jsme měli pizzu dvakrát, potom Tiramisu, několikrát tříšť a zmrzlinu. Na Vatikán jsme se byli podívat jen z vnějšku, především protože moje oblečení nesplňovalo jejich normy, a to žádné moje oblečení, prostě ramena bych zakrytý měla, ale ty kolena už ne. A zase se tam stála moc velká fronta a všude moc lidí.

více fotek zde: https://eu.zonerama.com/PavlaKrausova/Album/8476461

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s