Focení a úprava


Focení je zachycení momentu, emocí a života.


Fotit jsem začala prvotně z lehčího donucení, byla jsem požádána, abych fotila na obyčejný digitální fotoaparát spolku Pessos na canisterapii v jednom zařízení. Brzy mě to začalo bavit a fotky jsme umisťovali na stránky, ale něco tomu chybělo. Fotoaparát neměl moc vysokou kvalitu a nenabízel moc možností, tak jsme brzy zainvestovali do nové zrcadlovky, mé první zrcadlovky.

Focení není vždy tak jednoduché ani pohodlné jak se zdá, často musím lézt na divná nebo nebezpečná místa. Kvůli dobré fotce se válím v sněhu, vodě i blátě. To je ale to, co mě na tom baví. Když přijdu domů a podívám se na povedené fotky a můžu si říct, že to stálo za to (ovšem když zjistím, že není povedená, tak se mohu jen proklínat)


Moje výbava


Se vším začínám od píky. Začala jsem s úplnými základy, prošla fóra, diskuze a poradny. Vybrala to nejlepší do začátků a začala se učit. Začátky byly a stále jsou pro mě složité, hlavně z finanční stránky, protože focení, pasení ani agility není levný koníček. Investovala jsem mnoho úspor a všeho co jsem si zvládla našetřit do focení a mých milovaných pejsků.

Nebojím se pracovat s levným vybavením, protože věřím, že i s levným vybavením se dají dělat zázraky, zároveň vím, že nikdy nemohu jít zpět, jdu jen kupředu.

FotoaparátyCanon EOS 77D
Canon EOS 1300D
ObjektivyCanon EF 50mm f/1,8 STM
Canon EF 85mm f/1,8 USM
Canon EF 75-300mm f/4,0-5,6 III
Canon EF-S 18-55 mm f/3,5-5,6 III
PočítačApple MacBook Pro 13" M1 Vesmírně šedý
CPU M1 8 CORE
Ram 16GB
7 CORE GPU
1TB SSD
MonitorPhilips 278M1R – 27″ LED monitor
Externí uložištěSynology NAS 8TB RAID1

Úprava fotek v Adobe Photoshop a Lightroom


Primárně pracuji v Adobe Photoshop a Lightroom, videa upravuji v programu Davinci Resolve 16.

Nic není dokonalé a fotky často skrývají spoustu krásy, kterou normálně nevidíme. Ráda ji pomocí programů dávám do popředí na oči. Nejvíce úprav však jsou takzvané „opravy“, kdy například z procházky odmazávám z pejsků obojky a postroje, které samozřejmě nosíme. Odmazávám případné nevhodné objekty v pozadí nebo opticky zvětšuji hrany fotky, aby bylo kolem více místa.

Úprava je pro mě také výborné odreagování a odpočinek po náročném dni. Ráda si večer sednu k svým fotkám a upravuji je. Když fotím a upravuji pro jiné, těší mě, když fotka udělá radost nebo se stane historickou vzpomínkou. Sama si všechny fotky archivuji a doufám, že se mnou zůstanou napořád, abych se za pár let na ně mohla znovu podívat.